Advent a készülődés ideje. Sokan böjtölnek ekkor, és javasolják, hogy a gyerekek is távolodjanak el a „függőségeiktől”, azaz a játékoktól, elcsendesedéssel hangolódjanak Jézus születésének ünnepére.
Karácsonyra a legtöbb gyermekes család rengeteg ajándékot kap. A rutinosak az ünnep előtt selejteznek, listával készülnek, hogy kevesebb, vagy legalább hasznos tárgyak kerüljenek be az otthonukba. Érdemes átgondolni, hogy szeretnénk-e fokozni ezt mindennapos apróságokkal. Az alábbi lehetőségek csak példák, az interneten rengeteg megvalósítási lehetőséget látunk. A gyertya, a spirál, az angyal, a karácsonyfa, a Télapó, a csillagok, a szaloncukor mind-mind az ünnephez kapcsolható motívumok, válasszunk közülük tetszésünknek megfelelőt.
Nézzük csak, milyen lehetőségeink vannak visszaszámlálni a szeretet ünnepéig hátralévő napokat?
Választhatjuk azt, hogy nincsen ajándék minden nap, csak a visszaszámlálás ceremóniája. Gyönyörű kézműves megoldásokat lehet erre látni:
- a Szent Pár lép egyet-egyet előre egyenesen vagy spirál alakban Betlehem felé;
- egy angyalka jön lefelé a létrán.
- Gyújthatunk gyertyát, és énekelhetünk mellé.
Egy kis kreatívkodással és a finommotorika fejlesztésével összekötve a Télapó szakállának levágása/felragasztása is lehet az ünnep közeledtének jelzője. Ezt inkább az angolszász hagyományokat követő családokban tudom elképzelni, ahol a Télapó hozza az ajándékot december 24-én. Hasonló nem vallási szimbólum, ha egy hóember orra – mint az óra egy mutatója – ábrázolja a hátralévő napokat.
Ha a kreatívkodás fontos nekünk vagy szeretnénk, hogy a gyermekünk ilyenkor is ügyesedjen, akkor papírból készíthetünk egy fenyőfát, és a gyerekek az adventi időszakban naponta rajzolnak/nyomdáznak/matricáznak rá díszeket. Ezzel nekem személy szerint az a problémám, hogyha a család úgy alakította ki a szokásukat, hogy a gyermek hisz abban, hogy a Jézuska/angyalka/más hozza a karácsonyfát, és nem a család díszíti együtt, akkor ezt a varázst vajon mennyire rombolja egy ilyen játék.
A csínytevő elf is egy mód arra, hogy megszínesítsük -szintén angolszász szokás szerint- a Télapó érkezésére való várakozás időszakát.
Az adventi naptár tartalma
Ha mégis úgy döntünk, hogy szeretnénk, ha a gyermekünk kapna minden nap valamit, akkor az alábbi felsorolásból biztosan tudunk választani.
- Minden napra egy élmény, azaz valamilyen program vagy tennivaló, mely során a család kisebb-nagyobb része együtt tölt néhány órát, közösen készülődik az ünnepre. Pl.:
- korcsolyázás;
- adventi vásár;
- sütisütés;
- forrócsokizás;
- lakás díszítése;
- csizmák kipucolása (december 5.);
- Luca-napján (december 13.) búzaültetés;
- ajándékkészítés barátoknak, családtagoknak;
- beszélgetés idős rokonokkal arról, hogy milyen volt a karácsony az ő gyermekkorukban;
- családi társasozós este;
- kuckózás, sátorozás a nappaliban;
- időjárásfüggő: szánkózás, hóemberépítés, szappanbuborék fagyasztása
- koncert;
- bábszínház;
- diavetítés;
- családi párnacsata;
- közös zenélés, táncolás;
- közös filmezés;
- kincskeresés térképpel;
- közös program kettesben valakivel (anya-fia délután);
- közös fürdés gyertyafényben/habos kakaóval/habfürdőzés;
- közös kirakó/legózás/más kedvenc játék;
- különleges járművel utazás;
- (régen látott) barátnővel/baráttal találkozás (ovin, sulin kívül);
- dupla esti mese;
- adományozónap;
- étkezés (pizzanap, „Ma annyi édességet ehetsz, amennyi beléd fér”-nap, gofrivacsora);
- képeslap írása, feladása;
- levél a Mikulásnak;
- kirándulás;
- madáretető utántöltése;
- kézműveskedés (papír hópihe, Waldorf-csillag, téli / karácsonyi színező, krumplinyomda, só-liszt gyurma vagy szódabikarbónás dísz készítése).
- Minden napra egy barát, ismerős, rokon képe/neve, akivel rég beszéltünk, akit szeretünk. Megemlékezni róla vagy beszélni vele telefonon, írni neki képeslapot.
- 24 üzenet arról, hogy mit szeretünk a gyermekünkben, miért vagyunk rá büszkék…
- 24 fénykép az elmúlt egy évről (havi kettő), majd ezeket együtt albumba ragasztani.
- Minden napra egy téli, karácsonyi témájú vers, dal vagy mese. Utóbbi lehet folytatásos történet is nagyobbaknak. A fanatikus könyvtárépítők minden napra egy könyvet is adhatnak. Tony Wolfnak van egy kiadványa, amelyben a 24 kis könyvben egy-egy rövid történet olvasható.
- Egészséges rágcsálnivaló, magvak, aszalványok, gyümölcs. Akár 20 fellógatott alma, plusz vasárnaponként másik gyümölcs, amin a közösen elköltött vacsora után a család igazságosan megosztozik.
- A gyerekkorunkból is ismert klasszikus csokival töltött adventi naptár.
- Minden napra egy apró tárgy.
- vegyesen: hajgumi, zokni, diafilm, otthon nyomtatott színező …
- ásvány,
- üveggolyó,
- gyöngy…
- (ujj)bábok vagy figurák, amelyek az ünnepi történetnek vagy egy mesének a szereplői.
- Szerintem jópofa ötlet, amikor olyan dolgokat kap a gyermek, amelyek elérkezve az ünnephez egy nagyobb ajándékhoz kapcsolódnak, vagy a végére adnak ki egy egészet. Ha a karácsonyi ajándék egy kiskonyha, akkor minden nap kaphat a gyermek egy-egy (akár saját kezűleg készített [horgolt, varrt]) ételt, tányért vagy egyéb konyhai eszközt. De ugyanezt megcsinálhatjuk babaházzal, szerelőpulttal is.
- Ehhez hasonló, amikor egy társasjátékot, kártyát, memóriajátékot vagy akár egy szett építőkészletet „szednek szét” 24 felé a szülők, és a részeket kapják meg a gyerkőcök. Az összeszerelési útmutatóval rendelkező játékoknál izgalmas lehet, hogy minden nap csak egy lépést tud elvégezni a gyerek.
- Minden napra egy kirakódarab. Családi fényképből vagy egy boltban vásárolható puzzle darabjai. Mágneses, karácsonyi verzióra is láttam már pompás példát.
- Szintén kézműves alkotóktól tudunk vásárolni olyan naptárat, ami tartalmaz 24 díszt és egy karácsonyfát. Így minden nap kap és tehet a gyermek egy díszt egy textilből készült karácsonyfára. A Ludoshka által készített puszinaptár is ebbe a kategóriába esik, azonban ennek az a különlegessége, hogy minden nap másféle puszi a dísz.
- Hazai készítőknél elérhető, de készen is lehet vásárolni, vagy akár saját magunk is elkészíthetjük a Betlehemi történet szereplőit 24 darabban. Ilyenkor minden nap egy új szereplő bújik elő, utolsóként a kis Jézus.
Üzletekben készen vásárolható, 24 darabos játékgyűjtemény. A Lego és a Playmobil készül kimondottan adventi kalendáriummal is évről évre.
Formáját tekintve lehetnek textil vagy papír zsákocskák, cserepek, szaloncukrok, házikó, WC-papír-gurigák…, amik az ajándékot rejtik. Mi a lányom közel 2 éves korában egy postaládát készítettünk kartonból, és ebbe érkeztek az angyalka által az apróságok. Így nem volt kísértés, hogy előre szaladva kibontson több csomagot is. A zsákocskák karácsonyfa formát is alkothatnak, a gyerekek számára látható, de nem elérhető helyen lóghatnak.
Pinteresten egy táblába gyűjtöttem pár ötletet:
Fordítsunk rajta és tanítsuk az ajándékozást!
Olvastam egy olyan variációt, ahol minden nap más családtag kapott ajándékot, így tanítva a másik örömében való osztozást.
Az is lehet, hogy nem minden nap kap valamit a gyermek, hanem naponta egy (cipős)dobozba kell tennie egy-egy apróságot. A dobozt karácsony közeledtével egy rászorulónak ajándékozhatjuk. Decemberben nagyobb az adakozási kedv, sokkal több adománygyűjtő kampány van, mint az év többi részében. Készíthetünk össze különböző életkorú gyerekeknek jó állapotú kreatív eszközöket, játékokat, könyveket a cipősdoboz akció keretében. Vihetünk süteményt vagy ételt a hajléktalanszállóra vagy más rászorulóknak.
Ti odaadnátok azokat a dolgokat ajándékba, amiket előző évben kaptak? Ahogy fentebb is írtam, szerintem érdemes átgondolni, hogy cél-e a karácsonyt megelőző mindennapi ajándékozás, hogy mivel szeretnénk tölteni ezt az időszakot, tudjuk-e vállalni minden nap az élményeket, mindkét/mindhárom gyermeknek szeretnénk külön-külön vagy egyben adni, milyen értéket szeretnénk mutatni ezzel az időszakkal, milyen hagyományt szeretnénk teremteni a családunkban. Bárhogy is csináljuk, az jó lesz! 😉