Nem vagyok tökéletes szülő. Tudom, hogy mik azok a területek, ahol fejlődnöm kell. Az egyik ilyen a levegőzés. (A másik a testmozgás.) Nagyon kényelmes vagyok, szeretek itthon lenni, bekuckózni. Mindig találok valami tennivalót, a gyerekekkel is könnyebben feltalálom magam, szívesebben játszom velük itt, ezért is van sok benti játékunk. Nehezen veszem rá magam, hogy kimenjek az udvarra. Kint nehezen találom fel magam, a kiskertet még csak tanulom, nincsen virágágyásunk, fáink, kerítés, csak a fű, homokozó és hinta a gyerekeknek. Hiába van az udvaron kívül elérhető távolságra egy nagy szántó, sűrű erdő, rét, horgásztó és egy patak is, mégis irtó nehezen győzöm meg magam és a gyerekeket is arról, hogy menjünk ki. Pláne hidegben. Sajnos a nagy sietségben és a napjaink szervezése miatt sűrűn választjuk az autót, keveset sétálunk vagy biciklizünk. Nekem kellenek a teendők (pl.: madarak etetése) és kinti (játék)ötletek, hogy kimozduljunk. Különösen télen.
Ilyen háttérrel találtuk meg egymást és a természet felfedezését segítő játékok gyűjteményének ötletét Marci’s Dreamwonderland anyukájával, Zsuzsával, akik velünk ellentétben nagyon sokat vannak Svájcban a levegőn.
A hozzám hasonló cipőben járó szülőknek (és magamnak is) szeretnék segíteni azzal, hogy a természet felfedezését, a szabadban való hasznos időtöltést támogató játékokat, eszközöket ajánlok.
A SzabadKaland kártyacsomagba az alábbiakat gyűjtöttük össze.
- nagyító: meg lehet vele vizsgálni mindenféle anyagot, leveleket, rovarokat, kavicsot… (Nekünk ilyen nagyítót hozott a nyuszi húsvétra: https://piknikshop.hu/products/navir-orias-nagyito )
- rovarvizsgáló: hasonló a használata a nagyítóhoz, de ebbe bezárhatók a rovarok és fentihez képest apróbb dolgok is megvizsgálhatók vele (Ezt is húsvétra szereztük be: https://piknikshop.hu/products/navir-bog)
- távcső: fel lehet vele fedezni, meg lehet vele keresni a messzebb lévő tárgyakat, állatokat, növényeket. (Ez vagy valamelyik “testvére” a karácsonyfa alá fog érkezni: https://piknikshop.hu/products/navir-ketcsovu-gyermektavcso)
- gyűjtögetéshez:
- tasak/cekker/vödör,
- szatyor/gumikesztyű a szemétgyűjtéshez,
- tojástartó a “feladatlapos” gyűjtögetéshez,
- üvegcsék a megfigyelt élőlényekhez, apróságokhoz,
- csiptetős tábla (felírni rá valamit, keresgélést vezetni rajt)
- játékos felfedezéshez
- ceruza, kréta, ecset, homokceruza,
- madzag/szalag/gumi/drót (rákötni botra (horgászbot, futni vele, varázspálcaként is szuper), összekötni leveleket),
- összecsukható olló (kivágni, levágni),
- csipesz,
- mérőszalag (megmérni botokat, kavicsokat,…),
- kétoldalú ragasztószalag.
- Plusz néhány ötlet arra az időszakra, amikor korán sötétedik:
- Fejlámpa – Jó móka a gyerekeknek, ha fejlámpát használhatnak. Így legalább látjátok egymást, a természetet és a SzabadKaland kártyákat is. (https://piknikshop.hu/products/fejlampa-gumirozott-panttal)
- Elemlámpa vagy biciklilámpa: lehet velük ismerős és biztonságos helyen bújócskázni, felfedezni. (https://piknikshop.hu/products/kids-at-work-zseblampa )
Szóval ha szeretnétek több időt eltölteni a természetben, ajánlom a fenti lista mellett a SzabadKaland kártyacsomagot. Érdemes válogatni róla és eltenni meglepetésként akár a saját táskátokba apróságokat, esetleg karácsonyra vagy húsvétra beszerezni a drágább darabokat.